Magyarország 2025

Fenntarthatóság, természetvédelem
jövőkutatás Szerző: Nováky Erzsébet Keletkezés éve: 2010

A tanulmánykötet a „Magyarország 2025” című akadémiai kutatás – amelyre Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia 2002–2008 közötti elnöke adott megbízást az MTA IX. Osztály Jövőkutatási Bizottságának – összefoglaló jelentése.

Hazánk távlati jövőjét a modern jövőkutatás eszközeivel körvonalaztuk. Bemutatjuk, hogy milyen jövőket látunk lehetségesnek Magyarországon 2025-re, amikor azok, akik 2007-ben, a kutatás kezdetekor születtek, éppen nagykorú választópolgárok lesznek. Hazai jövőkutatók és társadalomtudósok a jövőkutatás tudományos módszereinek alkalmazásával – szakirodalmi ismeretekre és fiatalok véleményére építve – arra adtak választ, hogy milyen lehet hazánk társadalma 18-20 év múlva. Olyan, mint a jelenlegi, vagy egy kicsit más, vagy egészen más? A jövő teljes bizonyossággal tudományos alapokon sem jelezhető előre. A jövő megismerésére és lehetséges jövőalternatívák, forgatókönyvek felvázolására viszont vállalkozhattunk. Az elkészült 30 tanulmány a társadalmi-gazdasági fejlődés egy-egy részterületére koncentrál, és mint ilyen, mozaikszerű ismerethalmazt nyújt. Ezt a mozaikjelleget oldja fel a Szintézis, amely a kutatási eredményeket az interdiszciplináris jövőkutatás módszertani elveinek megfelelő egységbe rendezi.

A jövő akkor is eljön, ha nem foglalkozunk vele. Ha viszont felkészülünk rá, gondolkodunk a lehetőségeken és az alternatívákon, akkor aktívan részt vehetünk a jövő formálásában, és így reményeink szerint élhetőbb világot alakíthatunk ki. A jövőről akkor dönthetünk felelősen, ha a lehető legtöbb oldalról feltárjuk a lehetőségeket, és megismerjük a jövőformáló tényezőket és erőket.

Gábor Dénes, Nobel-díjas fizikus álláspontján vagyunk – „A jövőt nem lehet előre megjósolni, de a jövőnket fel lehet találni”.


Letöltés